‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial Step-on Waste Container - 8 gal Capacity - 17.1" Height x 15.8" Width x 16.3" Depth - Plastic - Beige - 1 Each
Stock is Available
Product Details
General Information
| Capacity | 8 gal |
| Product Color | Beige |
| Width | 15.8" |
| Product Name | Step-on Waste Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 16.3" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 17.1" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Step-on Container features a tight-fitting, overlapping lid to contain odors and is approved for fire safety. Slow-close, integrated lid damper helps keep odors and bacteria from escaping. All-plastic construction is tough and puncture-resistant. Heavy-duty pedal controls entry and delivers hands-free sanitary use. Factory Mutual (FM) approved step-on container assists in complying with OSHA regulation; 29 CFR 1910.1030 Occupational Exposure to Bloodborne Pathogens. Capacity is 8 gallons.
Also Consider
-
Product Code: RCP1779739Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP1926827CTContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS23RCStock is Available
-
Product Code: HLCHLS18RCStock is Available
-
Product Code: RCP2131929Stock is Available
-
Product Code: RCP1867531Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP1779734Contact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS18WRSLStock is Available
-
Product Code: HLCHLS24DPOStock is Available
-
Product Code: HLCHLS21UOTTRSStock is Available
-
Product Code: HLCHLS21UOTTRIOStock is Available
-
Product Code: HLCHLS21UOTRECStock is Available
-
Product Code: HLCHLS21UOTCOPStock is Available
-
Product Code: HLCHLS21UOTContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS18DPOContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS16STVStock is Available
-
Product Code: HLCHLS16STRStock is Available
-
Product Code: HLCHLS16DCSSStock is Available
-
Product Code: HLCHLS13STVContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS13STRStock is Available
-
Product Code: HLCHLS13SSStock is Available
-
Product Code: HLCHLS13MXStock is Available
-
Product Code: HLCHLS13HXStock is Available
-
Product Code: RCP2136963Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP3958GYCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP395800BGCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP353600GYCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP263200YELCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP263200RDCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP263200GYCT15 Stock Available
-
Product Code: RCP262000GYCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP261000WHCT1 Stock Available
-
Product Code: RCP1956185CT3 Stock Available
-
Product Code: RCP1955959CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP1779734CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP1926827Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP1867531CTStock is Available
-
Product Code: RCP1779739CTContact Us For Availability
-
Product Code: CVDK5SS1007SA63 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews