‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial Silhouettes 16G Waste Container - 16 gal Capacity - Square - Perforated, Fire-Safe, Durable - 30.4" Height x 14.8" Width x 14.8" Depth - Steel, Metal - Silver Metallic - 1 Each
Stock is Available
- Sleek shape and contemporary pattern beautifully blend with modern facilities and environments
- Leak-proof rigid plastic liner included to help contain liquids and keep the surrounding area cleaner
- Retainer bands discreetly hold liner bags in place and out of sight
- Lid is fastened to receptacle for easy waste removal
- Leg levelers provide stability on uneven surfaces
Product Details
General Information
| Capacity | 16 gal |
| Product Color | Silver Metallic |
| Width | 14.8" |
| Product Name | Silhouettes 16G Waste Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 30.4" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 14.8" |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Sleek Silhouettes Decorative Square Indoor Waste Container features a contemporary perforated pattern designed to seamlessly and beautifully blend with modern facilities and environments. It is made from heavy-gauge, fire-safe steel with the lid fastened to the receptacle, making waste collection faster and more convenient. Leg levelers provide stability on uneven surfaces. The included leakproof rigid plastic liner helps contain liquids and keep the surrounding area cleaner. Folding retainer bands securely hold liner bags in place and out of sight. The-16 gallon receptacle in Stardust Silver Metallic arrives fully assembled, making setup fast and easy.
Also Consider
-
Product Code: RCP1779739Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP2131929Stock is Available
-
Product Code: RCP1867531Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP3958GYCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP395800BGCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP353600GYCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP264360YLCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP264360GYCT17 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT2 Stock Available
-
Product Code: RCP263200YELCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP263200RDCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP263200GYCT15 Stock Available
-
Product Code: GJO00246Contact Us For Availability
-
Product Code: GJO60464CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP1867531CTStock is Available
-
Product Code: RCP1779739CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP9W22GYStock is Available
-
Product Code: RCP817088BKStock is Available
-
Product Code: RCP264360YLStock is Available
-
Product Code: RCP614600BGStock is Available
-
Product Code: RCP1883456Stock is Available
-
Product Code: IMP7352Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP9W2700BEStock is Available
-
Product Code: RCP395800BGContact Us For Availability
-
Product Code: RCP1971968Stock is Available
-
Product Code: RCP1971956Stock is Available
-
Product Code: RCP1883563Stock is Available
-
Product Code: IMP77323CTContact Us For Availability
-
Product Code: IMP7352CTContact Us For Availability
-
Product Code: GJO11581CT4 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews