‹ Prev
Next ›
Designer Line Silhouettes Waste Receptacle, 22.5 gal, Steel, Silver Metallic
Stock is Available
Non-Returnable
- Sleek shape and contemporary pattern beautifully blend with modern facilities and environments
- Leak-proof rigid plastic liner included to help contain liquids and keep the surrounding area cleaner
- Retainer bands discreetly hold liner bags in place and out of sight
- Lid is fastened to receptacle for easy waste removal
- Leg levelers provide stability on uneven surfaces
Product Details
General Information
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Recycled | Yes |
| Width | 12.5" |
| Product Name | Metallic Rectangle Waste Cans |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth | 24" |
| Capacity | 22.50 gal |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 30" |
Product Information
| Brand | RubbmdComm |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Offers functional litter control in an elegant design. The garbage can has an open top with a vinyl trimmed disposal opening. The trash can is made of fire-safe steel. Its wall-hugging design is ideal for areas where looks are important and space is limited. The lift-off trash can body makes it easier to empty and has a rigid plastic liner that will not leak.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews