‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial Brute Square Container - 40 gal Capacity - Square - Rounded Corner, Snap Lock, Handle, Smooth, Easy to Clean - 28.8" Height x 27" Width x 23.3" Depth - Gray - 1 Each
Stock is Available
- Professional-grade construction.
- All-plastic to resist rusting, chipping, and peeling.
- Square shape for easy storage.
- Molded handles.
- Reinforced rims.
Product Details
General Information
| Capacity | 40 gal |
| Product Color | Gray |
| Width | 27" |
| Product Name | Brute Square Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 23.3" |
| Height | 28.8" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
The Rubbermaid Commercial Trash Can is designed with strength in mind from professional-grade, heavy-duty plastic that won't rust, chip, peel, or fade. These garbage cans have reinforced rims for added strength, molded grips for easy lifting, and anti-jam nesting for easy storage and removal.
Also Consider
-
Product Code: RCP1779739Contact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS23RCStock is Available
-
Product Code: RCP2131929Stock is Available
-
Product Code: RCP1779734Contact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS24DPOStock is Available
-
Product Code: HLCHLS21UOTTRSStock is Available
-
Product Code: HLCHLS21UOTTRIOStock is Available
-
Product Code: HLCHLS21UOTRECStock is Available
-
Product Code: HLCHLS21UOTCOPStock is Available
-
Product Code: HLCHLS21UOTContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS16STVStock is Available
-
Product Code: HLCHLS16STRStock is Available
-
Product Code: HLCHLS16DCSSStock is Available
-
Product Code: RCP2136963Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP354060GYCT11 Stock Available
-
Product Code: RCP264360YLCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP264360GYCT17 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT2 Stock Available
-
Product Code: RCP262000GYCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP1956185CT3 Stock Available
-
Product Code: GJO00246Contact Us For Availability
-
Product Code: GJO60465CT32 Stock Available
-
Product Code: RCP1779734CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP1779739CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP9W22GYStock is Available
-
Product Code: RCP264360YLStock is Available
-
Product Code: RCP614600BGStock is Available
-
Product Code: RCP262000GYStock is Available
-
Product Code: RCP1883611Stock is Available
-
Product Code: RCP1883458Stock is Available
-
Product Code: GJO60465133 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700GRAY27 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700BEStock is Available
-
Product Code: RCP9W2100GYStock is Available
-
Product Code: RCP817088BGStock is Available
-
Product Code: RCP356988GYStock is Available
-
Product Code: RCP356988BKStock is Available
-
Product Code: RCP356988BGStock is Available
-
Product Code: RCP264360GYStock is Available
-
Product Code: RCP264360BKStock is Available
-
Product Code: RCP264360BEStock is Available
-
Product Code: RCP1971968Stock is Available
-
Product Code: RCP1971956Stock is Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews