Rubbermaid Commercial Brute Rollout Container with Lid - 50 gal Capacity - Square - 36.2" Height x 23.4" Width x 28.5" Depth - Gray - 1 Each
- Heavy-duty, 8" (20.3 cm) wheels afford easy mobility, even over steps or curbing.
- Attached hinged lid fits tightly, swings back and locks.
- Tough Dur-x™ construction lends long life. Rounded corners and smooth contours are easy to clean.
- Molded-in axle retainer adds strength.
Product Details
General Information
| Capacity | 50 gal |
| Product Color | Gray |
| Width | 23.4" |
| Product Name | Brute Rollout Container with Lid |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 28.5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 36.2" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Brute Roll-out Container with lid is ideal for collecting, consolidating and transporting facility waste. It features heavy-duty wheels for easy mobility over steps or curbs. Attached hinged lid fits tightly, swings back and locks. Reinforced rim delivers superior structural integrity and robust lid designed for added strength. Ergonomic handle allows comfortable push or pull operation. Commercial-grade construction from high-quality materials and heavy-duty wheels withstand the rigors of everyday waste collection indoors and outdoors. Heavy-duty, well-balanced design delivers added stability in high winds and on uneven surfaces. Smooth contours and seamless construction make cleaning easier and quicker to improve staff productivity.
Also Consider
-
Product Code: RCP1779739Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP1867531Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP3958GYCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP395800BGCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP353600GYCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP263200YELCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP263200RDCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP263200GYCT15 Stock Available
-
Product Code: GJO60464CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP1867531CTStock is Available
-
Product Code: RCP1779739CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP9W22GYStock is Available
-
Product Code: RCP817088BKStock is Available
-
Product Code: RCP614600BGStock is Available
-
Product Code: RCP2632WHIStock is Available
-
Product Code: RCP263200GYStock is Available
-
Product Code: RCP1883615Stock is Available
-
Product Code: RCP1883460Stock is Available
-
Product Code: GJO6046317 Stock Available
-
Product Code: GJO1158116 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2100GYStock is Available
-
Product Code: RCP395800BGContact Us For Availability
-
Product Code: RCP1971968Stock is Available
-
Product Code: RCP1901999Stock is Available
-
Product Code: RCP1883551Stock is Available
-
Product Code: IMP77323CTContact Us For Availability
-
Product Code: IMP77323Contact Us For Availability
-
Product Code: GJO60464Contact Us For Availability
-
Product Code: GJO60463CT2 Stock Available
-
Product Code: GJO11581CT4 Stock Available