‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial 14-gallon Recycling Box - 14 gal Capacity - Rectangular - 14.8" Height x 16" Width x 21" Depth - Polyethylene - Blue - 1 Each
Stock is Available
- Stackable for convenient use of multiple containers at one time.
- Nestable for easy storage and shipping.
- Inboard handles for easy lifting and carrying, meeting municipality container requirements.
- Made from linear low density polyethylene to withstand harsh weather conditions and prevent cracking, denting, or bowing.
- Texture and design prevent liquid and debris build up for easy cleaning.
Product Details
General Information
| Capacity | 14 gal |
| Product Color | Blue |
| Width | 16" |
| Product Name | 14-gallon Recycling Box |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 21" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 14.8" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
The Rubbermaid Recycling Bin is made from linear low density polyethylene to withstand harsh weather conditions and prevent cracking, denting, or bowing. This recycle bin is stackable for convenient use of multiple containers at one time and nestable for easy storage. This recycling bin is imprinted with the universal recycling logo for increased waste management compliance.
Also Consider
-
Product Code: RCP571873BECTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP356973BECTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP264307BLUCT2 Stock Available
-
Product Code: RCP263273CT2 Stock Available
-
Product Code: RCP262073BLUCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP264307BLUStock is Available
-
Product Code: GJO57258CT1 Stock Available
-
Product Code: RCP262073BLU8 Stock Available
-
Product Code: RCP354007BEStock is Available
-
Product Code: SAF9931SSStock is Available
-
Product Code: RCP571873BEStock is Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews