‹ Prev
Next ›
Redi-Rite Aluminum Storage Clipboard, 1" Capacity, Holds 8-1/2w X 12h, Silver
Contact Us For Availability
Non-Returnable
- Top-opening design with self-locking latch allows for easy access to internal storage compartment.
- 1.5" internal storage capacity with divider keeps items organized.
- High-capacity clip securely holds up to a 1" stack of paper.
- Made from durable aluminum.
- Perfect for contractors, emergency crews, police, and mobile professionals.
Product Details
General Information
| Recycled | Yes |
| Product Color | Silver |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Product Name | Redi-Rite Form Holder with Calculator |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 12" Length |
| Recycled Content | 89% |
| Sheet Standard | Letter |
| Width | 8.5" |
| Country of Origin | United States |
| Board Material | Aluminum |
| Clip Size | 1" |
| Assembly Required | No |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Storage Clipboard |
Description
Portable desktop provides a hard surface for readable work and a 1.5" storage compartment underneath clipboard cover with separate section for pens and pencils. Self-locking latch keeps the compartment securely fastened. Compartment for the form holder/clipboard opens at the top. High-capacity clip holds up to 1" paper and includes a built-in license/card holder. Form holder is made of aluminum with a high percentage of recycled material.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews