‹ Prev
Next ›
Recycling Cube Truck, 120 gal, 500 lb Capacity, Polyethylene, Blue
Stock is Available
- Suited for collecting waste, moving materials or trucking laundry.
- Metal frame provides reliable support.
- Unique design conceals loads without affecting capacity.
- Diamond wheel placement for increased maneuverability.
- USDA meat and poultry equipment group listed.
- Assists in complying with HACCP guidelines.
Product Details
General Information
| Product Material | Metal ~ Plastic |
| Product Color | Blue |
| Recycled | Yes |
| Width | 31" |
| Height | 37" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Recycling Cube Truck |
| Capacity | 119.69 gal |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 43.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Product Information
| Brand | RubbmdComm |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Professional-grade polyethylene system helps you collect waste, move materials or truck laundry. Metal frame provides solid support. Unique bin design conceals loads without affecting capacity. Diamond wheel-placement design delivers greater maneuverability. USDA meat and poultry equipment group listed. Assists in complying with HACCP guidelines.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews