‹ Prev
Next ›
#82 (2 1/2" x 1/2") Pale Crepe Gold Rubber Bands, 1 lb. Box
Contact Us For Availability
Non-Returnable
- Ultra-soft stretch with a soft hold.
- Nearly the highest percentage of natural-rubber latex of any rubber band.
- Durable and long-lasting.
- Recommended for both repeated applications and for packaging-pliable applications where a soft hold is most important.
- Excellent band count per pound.
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Recycled | No |
| Product Color | Natural |
| Product Name | Pale Crepe Gold |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Length | 2.5" |
| Application/Usage | Industrial Applications |
| Country of Origin | United States |
| Pack Weight | 1 lb |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Size Standard | #82 |
| Width | 0.5" |
Product Information
| Brand | Alliance Rubber |
| Type | Rubber Bands |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews