‹ Prev
Next ›
BROTHER 1/2" TZE TAPE 12MM GOLD ON SATIN SILVR
Contact Us For Availability
- Tape consists of seven layers of materials, resulting in a thin, extremely strong label.
- Thermal print technology requires no ink or toner.
- Features a split-back design that is simple to remove, making them easy to peel and apply to different surfaces.
- Laminated tape is water resistant, grease resistant, grime resistant, temperature resistant.
- Perfect for home, and industrial use. These labels are great for shelving, cabinets, kitchen use, file folders, name badges, small signage and more.
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Width | 15/32" |
| Product Material | Plastic |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Product Color | Gold ~ Satin Silver |
| Product colour | Silver |
| Material | Plastic |
| Maximum roll diameter | 5 m |
| Core diameter | 1.2 cm |
| Technical features | For Use With |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
This tape features our exclusive laminated tape process and our standard adhesive. Perfect for everyday applications. These labels stay on under normal indoor and outdoor use, including hot and cold environments. Best suited for smooth flat surfaces.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews