‹ Prev
Next ›
BROTHER 1" TZE TAPE 24MM BLACK ON FLUO ORG
Contact Us For Availability
- 24mm wide, 5m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure clear, durable results
Product Details
General Information
| Label Width | 15/16" |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Product Color | Fluorescent Orange |
| Label colour | Black on fluorescent orange |
| Tape type | TZe |
| Product colour | Grey |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | China |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Laminated | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 2.4 cm |
| Tape length | 5 m |
| Width | 28 mm |
| Depth | 68 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 16 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 345 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package type | Blister |
| Package weight | 32 g |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 233.5 kg |
| Products per pallet | 2400 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 2.4 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Perfect for creating labels that grab attention, this genuine Brother TZe-B51 black on fluorescent orange labelling tape is ideal for displaying important information, creating warning signs or categorising specialist equipment. Using the TZe-B51 means you can ensure important items can be quickly identified in any emergency situation. Compatible with P-touch label printers that show the TZ or TZe logo on the tape cassette cover.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews