‹ Prev
Next ›
NEWELL-DYMO RHINO 3/4IN (19MM) WHITE VINYL LABEL
Stock is Available
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Label text won't smudge, smear or fade
- Easy-to-peel, split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO LabelManager and DYMO Rhino Industrial Printers
Product Details
General Information
| Tape type | D1 |
| Product colour | White |
| Material | Vinyl |
| Customs code | 8473408000 |
| Country of origin | Belgium |
| Tape length | 5.5 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 37 mm |
| Package depth | 87 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 57 g |
| Master (outer) case width | 134 mm |
| Master (outer) case length | 472 mm |
| Shipping (inner) case width | 9.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 17.4 cm |
| Shipping (inner) case height | 11.8 cm |
| Master (outer) case volume | 12460 cm³ |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 1.9 cm |
| Quantity inner carton | 5 pc(s) |
| Net weight inner carton | 0.285 kg |
| Gross weight inner carton | 0.321 kg |
| Quantity outer carton | 25 pc(s) |
| Net weight of outer carton | 1.425 kg |
| Gross weight of outer carton | 1.841 kg |
| Package volume | 0.357 L |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
DYMO Rhino Labels, Black Print on White are a perfect solution for general labelling in and around any facility where general identification and supplementary information are needed. These labels are ideal for warning and safety messages, patch panels/face plates and general labelling. The strong adhesive and the flexible material make this vinyl tape a reliable selection for many applications.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews