‹ Prev
Next ›
MONOPRICE 1-GANG BRUSH
Contact Us For Availability
- Size: W345 x D30 x H275mm
- Colour: Orange
- Supplied in a pack of 25
- 30 mm capacity for up to 300 sheets
- Made from 100% recycled material
- To fit A4 (210x297mm)
- Label holders for ease of identification
- Durable 220 gsm manila paper construction
- Linkable files for lateral filing systems
Product Details
General Information
| Format | A4 |
| Product colour | Orange |
| Material | Cardboard, Metal |
| Label holder | Yes |
| Certification | FSC, GS |
| Width | 345 mm |
| Height | 30 mm |
| Depth | 275 mm |
| Weight | 80 g |
| Quantity per pack | 25 pc(s) |
| Sustainability certificates | Blue Angel |
| Capacity | 350 sheets |
Product Information
| Brand | AJM |
| Type | Retail |
Description
Standard lateral suspension file (LMG) with push-button linking system made from strong paper. - Push-button linking system joins files together, preventing loss of papers - Label holder with exchangable labels for content description - Extended capacity at base, 30 mm - Durable wire metal bar - Made of 100% recycled card, FSC , Blue Angel
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews