‹ Prev
Next ›
MAX HD-55FL Half-strip Stapler - Staples Upto 35 Sheet of 80g/m² Paper - Holds Upto 100 Staple - Half Strip - Staple Size: - 24/0.24" , - 26/0.24" - 1.34" Throat Depth - Red, Black - 1 Each
8 Stock Available
Product Details
General Information
| Product Color | Red ~ Black |
| Sheet Capacity | 35 of 80g/m² Paper |
| Throat Depth | 1.34" |
| Staple Capacity | 100 |
| Staple Size | 24/6mm ~ 26/6mm |
| Stapler Type | Half Strip |
| Product Name | HD-55FL Half-strip Stapler |
| Product Model | HD-55FL |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.maxusacorp.com |
| Manufacturer | MAX Co. LTD |
| Additional Warranty Information |
1 YEAR |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Stapler & Staples |
Description
Powerful stapler features a comfortable, soft-touch handle that lets you staple up to 35 sheets with extreme ease. Flat clinch design keeps stacks of papers neater and flatter to prevent large, bulky stacks. Comfortable rubber surface provides an enjoyable fit for any gripping style. Versatile design stands vertically or can be used as a desktop stapler. Storage compartment holds two strips of 100 staples to keep extra staples within quick reach. Stapler is designed for use with any standard-size staple (sold separately).
Also Consider
-
Product Code: SWI7917386 Stock Available
-
Product Code: SWI79171Stock is Available
-
Product Code: SWI556570044 Stock Available
-
Product Code: SWI50005902 Stock Available
-
Product Code: FEL5014601Stock is Available
-
Product Code: FEL501450110 Stock Available
-
Product Code: FEL5014401Stock is Available
-
Product Code: FEL5014301Stock is Available
-
Product Code: BOSB275RBLK9 Stock Available
-
Product Code: BOSB175BLKStock is Available
-
Product Code: BOSB9040Stock is Available
-
Product Code: BOSB875Contact Us For Availability
-
Product Code: BOSB81305 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews