‹ Prev
Next ›
Lorell Mobile Wire Mail Cart - 99.21 lb Load Capacity - 4 Casters - 4" Caster Size - Steel - 34.25" Width x 12.50" Depth x 40" Height - Chrome - 1 Each
15 Stock Available
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 99.21 lb |
| Number of Casters | 4 |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Mobile Wire Mail Cart |
| Width | 34.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 4" |
| Depth | 12.5" |
| Country of Origin | China |
| Height | 40" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Trolleys |
Description
Use this mobile mail cart to sort and deliver all your mail - big or small. The top basket can accommodate letter-size and legal-size hanging folders. Sturdy bottom basket is perfect for larger packages and bulk goods. Wire mail cart is made of heavy-duty steel tubing and wire to withstand constant use. 4" wheels offer easy mobility and stability with two locking wheels. Both ends of the cart have handles for easy navigation. One handle is slanted for easier maneuvering. Weight capacity is 99 lb. (45 kg).
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews