‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series Lateral File w/Roll-out Posting Shelf
Contact Us For Availability
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Color | Medium Tone |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Drawers | 5 |
| Total Number of Shelves | 1 |
| Product Name | Fortress Series Lateral File w/Roll-out Posting Shelf |
| Width | 42" |
| Media Size Supported | Letter ~ Legal ~ A4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | File Storage |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 18.6" |
| Height | 67.6" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Magnetic Label Holder ~ Ball Bearing Slide ~ Ball-bearing Suspension ~ Adjustable Leveler ~ Interlocking ~ Reinforced Base ~ Lockable ~ Conventional Storage Shelf |
| Drawer Type | File |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Description
42" wide lateral file features five drawers with hanging file rails for side-to-side filing in letter-size, legal-size or A4-size. Each drawer has a magnetic label holder for easy identification where you need it. Design also features a core-removable lock for security; dual locking bars; full-width pull; ball-bearing slide suspension for smooth opening and closing; reinforced base; and four adjustable leveling guides for stabilization. Interlock system prohibits the extension of more than one drawer at a time for your safety. Counterweight prevents tipping. Lateral file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews