‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series Lateral File w/Roll-out Posting Shelf
Ships in 3-4 Weeks
Contact Us For Availability
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Product Name | Fortress Series Lateral File w/Roll-out Posting Shelf |
| Width | 42" |
| Media Size Supported | Letter ~ Legal ~ A4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 18.6" |
| Features | Hanging Rail ~ Magnetic Label Holder ~ Locking Drawer ~ Locking Bar ~ Ball Bearing Slide ~ Reinforced Base ~ Adjustable Leveler ~ Interlocking ~ Anti-tip ~ Versatile |
| Drawer Type | File |
| Height | 67.6" |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Description
42" wide lateral file features a roll-out binder storage/posting shelf and four drawers with hanging file rails for side-to-side filing in letter-size, legal-size or A4-size for versatility. Each drawer has a magnetic label holder for easy identification where you need it. Design also features a core-removable lock for security, dual locking bars, full-width pull, ball-bearing slide suspension for smooth opening and closing, reinforced base, and four adjustable leveling guides for stabilization. Interlock system prohibits the extension of more than one drawer at a time for your safety. Counterweight prevents tipping. Lateral file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: NPRVF318FFBK49 Stock Available
-
Product Code: NPRVF318EMBK23 Stock Available
-
Product Code: NPRVF318BMWE11 Stock Available
-
Product Code: NPRVF318BMTL14 Stock Available
-
Product Code: NPRVF318BMRDContact Us For Availability
-
Product Code: NPRVF318BMNY10 Stock Available
-
Product Code: NPRVF318BMBK112 Stock Available
-
Product Code: NPRVF218AMWE5 Stock Available
-
Product Code: NPRVF218AMRD1 Stock Available
-
Product Code: NPRVF218AMNY3 Stock Available
-
Product Code: NPRVF218AARDContact Us For Availability
-
Product Code: HON885LS8 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews