‹ Prev
Next ›
LI-ION RECHARGEABLE BATTERY (FOR USE WITH PTP900W, PTP950NW, TD2120N, TD2130N, T
Contact Us For Availability
- Li-ion battery for the Brother PT-D800W Desktop label Printer
Product Details
General Information
| Type | Battery |
| Device compatibility | Label printer |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | TD-2120, TD-2130, P-Touch PT-P900, PT-P950, RuggedJet RJ-4030, RJ-4040 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1800 mAh |
| Battery voltage | 14.4 V |
| Country of origin | China |
| Width | 45 mm |
| Depth | 137 mm |
| Height | 135 mm |
| Weight | 813 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 982 g |
| Master (outer) cases per pallet | 108 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Products per pallet | 1080 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Pallet gross height | 15.1 cm |
| Pallet gross weight | 389.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | N/S |
| Type | Batteries |
Description
FeaturesLithium Ion 1800 mAhLong-lasting rechargeable batteryWorks with TD, P-touch and RJ rangesCompatible with:TD-2120N Industrial Label PrinterTD-2130N Industrial Label PrinterPT-P950NW Wireless Label PrinterPT-P900W Wireless Label PrinterPT-P950NW Wireless Label PrinterRJ-4030 Mobile Bluetooth PrinterRJ-4040 Mobile Wireless Printer
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews