‹ Prev
Next ›
Laminate Mobile Roll Files, 8 Compartments, 30.13w x 15.75d x 29.25h, Putty
Stock is Available
Non-Returnable
- “Grandstand” design holds various length rolls at graduated heights.
- Sturdy wood-core with vinyl laminate finish.
- Mobile on 2" casters.
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 50 lb |
| Number of Casters | 4 |
| Product Material | Particleboard |
| Product Color | Putty |
| Product Name | Mobile Roll File |
| Width | 30.3" |
| Weight (Approximate) | 43 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 2" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 15.8" |
| Height | 29.3" |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Carts |
Description
“Grandstand” design holds various length rolls at graduated heights for maximum visibility and accessibility. Square tubes for trouble-free removal of contents. Easily mobile with swivel casters. Sturdy wood-core with vinyl laminate finish.
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews