Kensington Premium Comfort Soft Footrest - Black - High Density Foam (HDF) - 1 Each
- 2-in-1 Solution: acts as a Footrest and Rocker that can be used from both sides. Users can choose how they want to support better posture from either a flat or rocking position
- High Density Foam Construction fits the user’s soles and supports them at the same time. With the soft core and fabric cover, it is also perfect to use in the home office with socks or bare feet
- Ultra-Soft Fabric Cover is removable and machine washable
- Non-Skid Base with silicon dot patterned bottom surface helps keep feet securely in place. As an added benefit, when flipped into rocker position, silicon dots help massage user’s feet
- Supports posture improvement and blood circulation by elevating the feet and legs. Relieves pressure and discomfort on legs, back, shoulder, and intervertebral disc area
- Compact Design fits comfortably under smaller desks. Measures 43 x 30 x 10 cm
- Side-placed zipper helps prevent floor scratches
Product Details
General Information
| Product colour | Black |
| Material | Foam, Polyester |
| Non-slip base | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Platform width | 43 cm |
| Platform depth | 30 cm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 407 g |
| Package width | 452 mm |
| Package depth | 122 mm |
| Package height | 317 mm |
| Package weight | 426 g |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
Product Information
| Brand | KENSINGTON COMPUTER |
| Type | Components & Accessories/Keybo |
Description
2-in-1 Solution Acts as a Footrest and Rocker that can be used from both sides. Users can choose how they want to support better posture from either a flat or rocking position. High Density Foam Construction Fits the user’s soles and supports them at the same time. With the soft core and fabric cover, it is also perfect to use in the home office with socks or bare feet. Ultra-Soft Fabric Cover Velvet-feel fabric cover is removable and machine washable. Non-Skid Base Silicon dot patterned bottom surface helps keep feet securely in place. As an added benefit, when flipped into rocker position, silicon dots help massage user’s feet. Supports Posture Improvement Improves posture and blood circulation by elevating the feet and legs. Relieves pressure and discomfort on legs, back, shoulder, and intervertebral disc area. Compact Design Fits comfortably under smaller desks. Measures 43 x 30 x 10 cm. Side-Placed Zipper Helps prevent floor scratches. Home and professional office workers spend hours at their desks, often in uncomfortable positions. Footrests can help improve posture and blood circulation by elevating the feet and legs, relieving pressure and discomfort on legs, back, and shoulders. The Kensington Premium Comfort Soft Footrest offers a 2-in-1 solution for those seeking office comfort: a Footrest and Rocker in a single flexible design. Made with high density foam, it includes an ultra-soft, velvet-feel fabric cover that’s removable and machine washable. Silicon dots on the non-skid base keep the footrest secure, while also massaging the feet when used in the rocker position.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: STCFTRST1Contact Us For Availability
-
Product Code: FEL10009856619 Stock Available
-
Product Code: KTKFR915Contact Us For Availability
-
Product Code: NSN5909070Stock is Available
-
Product Code: MMMFR530CBStock is Available
-
Product Code: SAF2105Stock is Available
-
Product Code: LLR12818Contact Us For Availability
-
Product Code: KTKFR750Stock is Available
-
Product Code: KTKFR6007 Stock Available
-
Product Code: KMW56144Stock is Available
-
Product Code: KMW52789Stock is Available
-
Product Code: SAF51243 Stock Available
-
Product Code: SAF2129BL3 Stock Available
-
Product Code: SAF2120BLStock is Available
-
Product Code: RCP4653Stock is Available
-
Product Code: FEL80670012 Stock Available
-
Product Code: LLR6287037 Stock Available