‹ Prev
Next ›
HSM SHREDSTAR S10 STRIP CUT SHREDDER
Contact Us For Availability
- Powers through 10 sheets of paper, creating 37 strip-cut particles per page.
- Also shreds staples and paper clips.
- Quiet operation—whisper-like noise level during shredding.
- Lifetime warranty on cutting cylinder.
- Automatic start/stop and reverse switch.
- LED stand-by indicator.
- 4.8-gallon bin.
Product Details
General Information
| Shred Type | Strip Cut |
| Wastebin Capacity | 4.80 gal |
| Sheet Shred Capacity | 10 Per Pass |
| Security Level | P-2/O-1/T-1/E-2 |
| Product Color | White |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Height | 15.2" |
| Features | Auto Reverse Technology ~ LED Indicator ~ Overload Protection ~ Overheat Protection ~ Quiet Operation ~ Auto Start/Stop ~ Removable Waste Bag |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Application/Usage | Home/Office |
| Depth | 9.7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | S10 |
| Product Name | shredstar S10 Strip Cut Shredder |
| Width | 13.6" |
| Shredding Item | CD ~ DVD ~ Paper ~ Paper Clip ~ Staples ~ Credit Card |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Shred receipts, bills or other sensitive paperwork at home or your home office with this light-duty cross-cut shredder. Reverse button quickly fixes paper jams. Automatic start/stop function ensures simple operation. LED indicator clearly shows when unit is in standby mode.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews