HON 800 Series Full-Pull Locking Lateral File - 4-Drawer
Product Details
General Information
| Finishing | Baked Enamel |
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Color | Black |
| Total Number of Drawers | 4 |
| Product Name | 800 Series Full-Pull Locking Lateral File - 4-Drawer |
| Width | 42" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Media Size Supported | Legal ~ Letter ~ A4 |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 19.3" |
| Application/Usage | File Storage ~ Office |
| Certifications & Standards |
|
| Manufacturer | The HON Company |
| Drawer Type | File |
| Features | Ball-bearing Suspension ~ Locking System ~ Hanging Rail ~ Adjustable Drawer Glide ~ Tamper Resistant ~ Welded ~ Recessed Handle |
| Height | 53.3" |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Accessories |
Description
Lateral file offers clean lines, reinforced case construction, dual side locks for security, and full-width, designer-style handles with magnetic label holders. Baked enamel finish over rust-inhibiting, phosphate pretreatment adds more durability. Three-part, telescoping, ball-bearing suspension delivers smooth drawer operation. Drawers accommodate letter-size or legal-size folders from side-to-side with included adjustable hangrails. Drawers are flush at the top and sides and feature drawer-extension restraint. Mechanical interlock allows only one drawer to open at a time. Lateral file also offers four adjustable leveling guides for stabilizing and HON One Key interchangeable, core-removable lock. Lock mechanism secures both sides of drawers.