‹ Prev
Next ›
GBC 1757510 AUTOFEED+ 600X MICRO OFFICE SHRED
Contact Us For Availability
- Intelligent Self-Cleaning Cutters™ automatically remove shreds that cause build-up and lead to jams.
- Lockable paper chamber with four-digit programmable PIN code lock protects sensitive information during shredding.
- Intelligent SelfOil™ auto lubricates cutters, reduces noise and extends life.
- Up to 600-sheet automatic shredding of legal- and letter-size sheets. Can shred up to ten sheets at a time during manual feed shredding.
- Intelligent Auto+ Jam Clearance technology prevents shredder jams by automatically reversing and refeeding stuck papers to clear a jam.
- 21-gallon pull-out bag frame with bin full indicator.
- DVDs and CDs can be shredded through a separate slot in the auto feed tray.
- Spend less time shredding versus a traditional shredder—just stack, shut and you're done.
- Shreds documents, paper clips and staples. Credit cards must be manually inserted into rollers in auto feed chamber.
- Continuous operation, super cross-cut shredder meets everyday security needs (Level P-4).
Product Details
General Information
| Shred Type | Super Cross Cut |
| Width | 21" |
| Sheet Shred Capacity | 600 Per Pass |
| Security Level | P-4 |
| Height | 32" |
| Cool Down Time | 30 Minute |
| Shredding Item | Credit Card ~ Paper Clip ~ Staples ~ Paper ~ CD ~ DVD |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Line | Stack-and-Shred |
| Noise Level Without Load | 60 dB |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Maximum Run Time | 30 Minute |
| Product Name | Stack-and-Shred 600X Auto Feed Shredder |
| Product Model | 600X |
| Application/Usage | Office |
| Recycled | No |
| Recommended Number of Users | 10-20 |
| Assembly Required | No |
| Features | Automatic Feeding ~ Self-cleaning Cutter ~ Caster ~ Bin Full Indicator ~ Pull-out Bin ~ Programmable Lock ~ Auto-Oil ~ Jam-Stop Auto Reverse Technology |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Wastebin Capacity | 21 gal |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 1757577 |
| Additional Warranty Information |
Limited two year |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Department Shredders |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews