‹ Prev
Next ›
GBC AUTOFEED+ HOME OFFICE SHREDDER, 100M, MICRO-CUT, 100 SHEET
Contact Us For Availability
Product Details
General Information
| Security Level | P-5 |
| Sheet Shred Capacity | 6 Per Pass |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Micro Cut |
| Wastebin Capacity | 9 gal |
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Maximum Run Time | 20 Minute |
| Product Color | Black |
| Product Model | 100M |
| Packaged Quantity | 1 |
| Width | 15" |
| Shredding Item | Credit Card ~ Paper Clip ~ Staples ~ Paper |
| Product Name | AutoFeed+ Home Office Shredder, 100M, Micro-Cut, 100 Sheets |
| Application/Usage | Home/Office |
| Depth | 17" |
| Height | 21" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Features | Automatic Feeding ~ Bin Full Indicator ~ Touch Control ~ Pull-out Bin ~ Reverse Function ~ Quiet Operation |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Department Shredders |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews