‹ Prev
Next ›
File Box, Letter/legal Files, 16.25" X 9.75" X 13.25", Black
Stock is Available
- Easy to assemble.
- Heavy-duty metal snaps hold box together and provide strength.
- Accommodates hanging file folders.
- Chrome label holder.
- Can be disassembled and stored flat.
Product Details
General Information
| Recycled | Yes |
| Product Color | Black |
| Brand Name | Snap-N-Store |
| Manufacturer Website Address | http://www.ideastreamproducts.com |
| Exterior Material | Fiberboard |
| Product Name | Collapsible Letter/Legal File Box |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Compartment Width | 15" |
| Case Style | Box |
| Compartment Depth | 12.38" |
| Compartment Height | 9.75" |
| Width | 16.5" |
| Height | 13.3" |
| Depth | 1.8" |
| Strength | Heavy Duty |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer | IdeaStream Consumer Products, LLC |
Product Information
| Brand | Snap-N-Store |
| Type | Storage Case |
Description
Filing is a snap with this easy-to-assemble unit. Heavy-duty metal snaps hold box together and provide strength. Accommodates hanging file folders. Includes sturdy chrome-steel handles and chrome label holder. Can be disassembled and stored flat. A perfect choice for any office.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews