‹ Prev
Next ›
Fellowes Powershred LX170 100% Jam Proof Cross-cut Shredder - Continuous Shredder - Cross Cut - 12 Per Pass - for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card, Junk Mail - 10 Minute Run Time - Black
4 Stock Available
- IntelliBar with patented responsive technology provides next generation responsiveness for superior shredding performance
- 100% Jam Proof System automatically detects and powers through tough jobs for frustration-free shredding
- Efficiency Meter indic
Product Details
General Information
| Maximum Run Time | 10 Minute |
| Product Color | Black |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Cross Cut |
| Sheet Shred Capacity | 12 Per Pass |
| Shredding type | Cross shredding |
| Working width | 22.9 cm |
| Shredding staples | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Credit cards shredding | Yes |
| Shredding size | 4 x 27 mm |
| Basket volume | 22.7 L |
| Anti-jam mechanism | Yes |
| Pull-out bin | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Shredding capacity | 12 sheets |
| Auto power off after | 10 min |
| Security level (paper) | 4 |
| Product colour | Black |
| Cut type | Cross cut |
| Bin full indicator | Yes |
| Width | 368.3 mm |
| Depth | 260.4 mm |
| Height | 525.5 mm |
| Warranty period | 2 year(s) |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Department Shredders |
Description
Fellowes Powershred LX170 is a Cross Cut Paper Shredder with a P-4 Security Configuration to destroy confidential documents. The robust cutting blades can effortlessly cut through Paper and Optical Media. A continuous run time of up to 10 minutes allows you to shred bulks of documents in a single sitting. LX 170 Shredder has an integrated 5.8-gallon pull out bin container for shredded waste collection and disposal. Designed with value-added features, Fellowes Paper Shredder includes a Jam Proof System, Energy Saving Capability, and Disruption Free Quiet Operations.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews