‹ Prev
Next ›
Fellowes Powershred Shredder Oil - 12 Oz. Bottle - 12 fl oz - Light Amber
74 Stock Available
- Lubricant keeps your shredder running at peak performance by conditioning the cutters and extending the life of your shredder.
- For best results, oil shredder each time you empty the wastebasket or a minimum of twice a month.
- Extended nozzle ensures complete coverage.
- For cross-cut and micro-cut shredders.
- 12 oz bottle.
Product Details
General Information
| Product Name | Powershred® Shredder Oil - 12 Oz. Bottle |
| Weight (Approximate) | 12 oz |
| Width | 3.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Compatibility | Fellowes cross-cut and micro-cut shredders. |
| Depth | 1.5" |
| Height | 8" |
| Fluid Quantity | 12 fl oz |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Accessories |
Description
The Fellowes Powershred Performance Oil maximizes performance by conditioning the cutters and extends the life of the shredder. For best results, oil shredder each time you empty the wastebasket or a minimum of twice a month. The 12 oz round squeeze bottle with extended nozzle ensures complete coverage. For Cross-Cut and Micro-Cut shredders. Shredder lubricant keeps your shredder running at peak performance by conditioning the cutters and extending the life of your shredder. For best results, oil shredder each time you empty the wastebasket or a minimum of twice a month.
From the Manufacturer
Alternative Products
-
Product Code: FEL468000117 Stock Available
-
Product Code: FEL46535018 Stock Available
-
Product Code: FEL46200019 Stock Available
-
Product Code: FEL4616001Contact Us For Availability
-
Product Code: FEL46090011 Stock Available
-
Product Code: FEL460600111 Stock Available
-
Product Code: FEL435000119 Stock Available
-
Product Code: FEL384857 Stock Available
-
Product Code: FEL38480Stock is Available
-
Product Code: FEL3842518 Stock Available
-
Product Code: FEL38310016 Stock Available
-
Product Code: FEL38250016 Stock Available
-
Product Code: FEL33220017 Stock Available
-
Product Code: FEL33125018 Stock Available
-
Product Code: FEL322990111 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
No Reviews