‹ Prev
Next ›
EASILY GO FROM SITTING TO STANDING WITH HANDSET THAT FEATURES THREE PROGRAMMABLE
Contact Us For Availability
- Easily go from sitting to standing with handset that features three programmable memory settings.
- Increase activity with optional alert to remind you to alternate between sitting and standing.
- Quiet yet powerful motor provides height adjustment from 24.75" - 50.25" high.
- Commercial grade, steel base provides enhanced stability.
- Collision detection safety feature enhances workplace safety.
- Base is compatible with tops 48" to 72" wide and holds up to 176 lbs.
- 9 ft cord with side access to the left.
- Top and base sold and shipped separately.
Product Details
General Information
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Depth | 25.56" |
| Color/Finish | Silver |
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Height | 24.44" |
| Features | Programmable |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Width | 39.38" |
| Weight (Approximate) | 70.10 lb |
| Product Name | Cambio Height Adjustable Desk Base |
Product Information
| Brand | Victor Technology LLC |
| Type | Table Base |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews