<
>
Eurotech Apollo DFT9800 Drafting Stool - Nutmeg Seat Color - Fabric Seat Material - 5-star Base - Canyon Nutmeg - 1 Each
Contact Us For Availability
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Drafting Chair |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Apollo DFT9800 Drafting Stool |
| Width | 25" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 24" |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Features | Back Height Adjustment ~ Synchro Tilt ~ Comfortable |
| Height | 56" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stools |
Description
Apollo Drafting Stool combines value, comfort, adjustability and quality to create a perennial favorite. Breathable, mesh back provides increased airflow and maximum comfort for all-day sitting. Padded waterfall seat with sloping front reduces pressure on back and knees. Fabric seat creates a soft, comfortable sitting experience. Adjust arms in or out and up or down for proper ergonomic positioning. Backrest adjusts up or down relative to the seat for personalized lumbar support. Set seat height to your desired position relative to the floor. Stool includes casters and glides for easy mobility. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
Also Consider
-
Product Code: EUTDFT9888Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9887Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9886Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9885Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9884Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9867Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9866Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9864Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9863Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9851Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9850Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9849Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9848Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9847Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9845Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9842Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9841Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9832Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9803Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9802Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9801Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9800Contact Us For Availability
Alternative Products
-
Product Code: EUTDFT9862Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9844Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9843Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9835Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9834Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9833Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9831Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9829Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9828Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9826Contact Us For Availability
-
Product Code: EUTDFT9804Contact Us For Availability
Reviews
No Reviews
