‹ Prev
Next ›
EDGE RUGGED IPAD 10.2IN 9TH GEN - GRAY 360 DEGREE PROTECTION WITH OPTIONAL SCREE
Contact Us For Availability
- White Gusset Pocket Envelope
- 229 x 162mm (C5)
- Sealing Type: Peel and Seal
- 120gsm
Product Details
General Information
| Envelope Grade | Heavy Weight |
| Flap Position | Short Edge |
| Dimensions | 229x162x25mm |
| Closure | Peel & Seal |
| Gusset | 25mm Gusset |
| Grammage | 120gsm |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Material | Paper |
| Recycled Product | Made From Recycled Material |
| Window Position | 20mm in from LHS, 60mm up |
| Window Size | 45x90mm |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
Packaging for all bulky postal applications. With 8 different sizes available across over 38 products, consisting of tear resistant, recycled, coloured unique board back gusset packaging. The ultimate solution for those mailing conundrums.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews