‹ Prev
Next ›
DYMO IND HEAT SHRINK BLACK/WHITE 1" X 5'
Contact Us For Availability
- Flame retardant, smudge-resistant solution for wire and cable marking
- 3:1 shrink ratio for a secure fit
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- Easy-to-peel split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO Rhino Printers
Product Details
General Information
| Label colour | Black on white |
| Product colour | Multicolour |
| Country of origin | Belgium |
| Temperature range (T-T) | -55 - 135 °C |
| Compliance industry standards | UL 224, MIL-STD-202G, MIL-81531, SAE-DTL 23053/5 (1, 3) |
| Brand compatibility | Rhino |
| Compliance certificates | RoHS |
| Tape width | 2.4 cm |
| Tape length | 1.5 m |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Thermal Label |
Description
DYMO Industrial Heat-Shrink Label Tubes are made of industrial grade polyolefin and feature a 3:1 heat-shrink ratio for a snug fit. The industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures and UV light. Conveniently prints directly on cable tubing itself for high-end cable identification.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews