‹ Prev
Next ›
Dymo ID Label - 2 21/64" Width x 7 31/64" Length - White - Polypropylene - 170 / Roll - 170 Total Label(s) - 1 Each
17 Stock Available
- Tough indoor/outdoor labels designed for use in warehouses, chemical storage, floor markers and equipment
- Industrial-strength adhesive sticks to a variety of surfaces including metal tread plate, textured PVC, wood and glass
- Protective coating prevents peeling from moisture, alcohol and common cleaners; withstands moisture and temperatures from 18 C to 50 C
- Direct thermal-printing technology prints without expensive ink or toner
- Compatible with DYMO LabelWriter label makers (not recommended for use with the LabelWriter 450 Duo)
- Dymo LabelWriter packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials and the paper labels are FSC certified
Product Details
General Information
| Label Length | 7 31/64" |
| Label Width | 2 21/64" |
| Total Number of Labels | 170 |
| Product Color | White |
| Product Material | Polypropylene |
| Product colour | White |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Adhesive type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Water-resistant | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Tear-proof | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
| Compatible products | LabelWriter |
| Label width | 19 cm |
| Label height | 5.9 cm |
| Labels per pack | 170 pc(s) |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 170 pc(s) |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | ID Label |
Description
From metal tread plate and textured PVC to wood and glass, DYMO Durable Industrial LabelWriter Labels are the perfect solution for challenging labelling tasks. The industrial-strength adhesive and protective coating resist pealing from abrasion, heat, moisture, solvents, and cleaners, making them ideal for shelving, floor markers and chemical storage. The indoor/outdoor labels are pre-cut for easy application and available in a range of sizes designed for specific tasks. They also use cost-effective direct thermal printing technology that prints without expensive ink or toner. UL recognized as a component to UL 969.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews