‹ Prev
Next ›
RHINO 3/4IN RED VINYL-19MM
Contact Us For Availability
- Permanent Polyester labels are durable, suitable for indoor or outdoor use. Professional, polished finish ideal for panels, blocks, faceplates, shelves, bins, beams and more
- Industrial-strength adhesive labels won't curl or fall off. Easy-to-peel split back design makes applying labels quick and easy
- Thermal transfer printing technology, so label text won't smudge, smear, or fade
- Continuous label cassettes let you create sharp, easy-to-read labels of just about any length
- Availablevariety of label widths and a broad color assortment that meets key OSHA, ANSI and ISO standards
- Made in Belgium. Compatible with all Dymo Rhino label printers
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Recycled | No |
| Shape | Rectangle |
| Label colour | Black on white |
| Product colour | Multicolour |
| Material | Polyester |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 150 °C |
| Compliance industry standards | UL 969 |
| Brand compatibility | DYMO |
| Compatibility | Rhino |
| Compliance certificates | RoHS |
| Tape width | 6 mm |
| Tape length | 5.5 m |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
DYMO Rhino Industrial Labels feature are ideal for panels, blocks, faceplates, shelves, bins, beams and more. These polyester labels stick securely to surfaces and have a polished finish that leaves your work looking professional. The strong adhesive and the flexible material make this polyester tape a reliable selection for many applications.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews