‹ Prev
Next ›
DAHLE B50 DESK 140 SHT HEAVY DUTY STAPLER
Contact Us For Availability
- Reliable Heavy Duty stapler, designed for high volume stapling
- Features an Anti-blocking system with the spring mounted magazine which prevents staples from jamming
- Non-slip Heavy Duty Base, Adjustable Depth Guide up to 65mm and a rotating anvil for Bypass or Parallel stapling
- Also features a staple storage compartment
- Uses Staple Types 23/6 or 23/17 Super
- 25 Year Guarantee
- Anti-blocking system (ABS) for convenient, trouble-free stapling
- Full-metal device in plastic casing
- Variable throat depth (up to 75 mm)
- Express fault-clearance for blank stapling shot when required
- Press button loading system with double, spring-mounted staple guide
- Movable anvil for quickly changing between parallel and bypass stapling
Product Details
General Information
| Capacity | 140 Sheets |
| Country of Origin | Germany |
| Dimensions | 90x330x200mm |
| Insertion Depth | 75mm |
| Material | Metal |
| Manufacturer | Dahle |
| Warranty | 25 Year Warranty |
| Use Staples | 23/6, 23/8, 23/10, 23/13, 23/17 Staples |
| Weight | 1.45kg |
Product Information
| Brand | Dahle Novus |
| Type | Stapler |
Description
Heavy Duty stapler designed for high volume stapling up to 140 sheets with minimal effort
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews