‹ Prev
Next ›
DAHLE B40 DESK 100 SHT HEAVY DUTY STAPLER
Contact Us For Availability
- Reliable Heavy Duty stapler, designed for high volume stapling
- Features an Anti-blocking system with the spring mounted magazine which prevents staples from jamming
- Non-slip Heavy Duty Base, Adjustable Depth Guide up to 55mm and a Bypass System which ensures staple legs won't overlap
- Uses Staple Types 23/8 or 23/13
- 25 Year Guarantee
- Anti-blocking system (ABS) for convenient, trouble-free stapling
- Plastic base and metal top in plastic casing
- Variable throat depth (up to 55 mm)
- Top loading system with double, spring-mounted staple guide
Product Details
General Information
| Country of Origin | Germany |
| Dimensions | 70x267x140mm |
| Capacity | 100 Sheets |
| Insertion Depth | 55mm |
| Material | Plastic Base/Metal Top |
| Manufacturer | Dahle |
| Use Staples | 23/6, 23/8, 23/10, 23/13 Staples |
| Weight | 700g |
Product Information
| Brand | Dahle Novus |
| Type | Stapler |
Description
Reliable and durable heavy duty stapler, economical and easy to use with a stapling capacity of up to 100 sheets 80 g standard paper. It provides faultless stapling ensured an easy fill spring mounted staple guide
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews