‹ Prev
Next ›
DAHLE 41334 SMALL OFFICE CLEANTEC SECURITY SHRED
Contact Us For Availability
Product Details
General Information
| Sheet Shred Capacity | 7 Per Pass |
| Security Level | P-7 |
| Wastebin Capacity | 23 gal |
| Shred Type | Extreme Cross Cut |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Maximum Run Time | 10 Minute |
| Noise Level Without Load | 50 dB |
| Product Color | Gray |
| Product Model | 41334 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Width | 21.5" |
| Product Name | 41334 High Security Paper Shredder w/Fine Dust Filter |
| Features | SmartPower ~ Thermally Protected Motor ~ Rubber Shock Mount |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Height | 34.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.dahle.com |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
Product Information
| Brand | Dahle |
| Type | Department Shredders |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews