‹ Prev
Next ›
DAHLE 20394 NSA/CSS P-7 HIGH SECURITY SHREDDER
Contact Us For Availability
Product Details
General Information
| Wastebin Capacity | 50 gal |
| Shred Type | Extreme Cross Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Security Level | P-7 |
| Sheet Shred Capacity | 11 Per Pass |
| Noise Level Without Load | 56 dB |
| Product Color | Gray |
| Product Model | 20394 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Name | 20394 High Security Paper Shredder w/Automatic Oiler |
| Shredding Item | Paper |
| Width | 29.5" |
| Features | Thermally Protected Motor ~ Rubber Shock Mount ~ Continuous Duty Motor |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Height | 46.8" |
| Manufacturer Website Address | http://www.dahle.com |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
Product Information
| Brand | Dahle |
| Type | Department Shredders |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews