‹ Prev
Next ›
Covidien Sharpstar 5 Quart Sharps Container with Lid - 1.25 gal Capacity - Rectangular - 11" Height x 10.8" Width x 4.8" Depth - Red - 1 Each
63 Stock Available
- Safely contains and disposes of medical sharps waste.
- Lids provide temporary closure, and lock upon final disposal.
- Single use - lid locks onto base to prevent spills.
- Fit carts, brackets and wall-mount cabinets for OSHA compliance.
- Easy assembly.
- Autoclavable.
Product Details
General Information
| Capacity | 1.25 gal |
| Product Color | Red |
| Width | 10.8" |
| Product Name | Sharpstar 5 Quart Sharps Container with Lid |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 4.8" |
| Manufacturer | Covidien |
| Manufacturer Website Address | http://www.covidien.com |
| Height | 11" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Biohazard & Clinical |
Description
Sharps refill container with counterbalanced lid is designed for use with Sharpstar In-Room Enclosure System. Design minimizes the potential for overfilling by stopping in the "FULL" position when container reaches maximum capacity. Economical horizontal drop maximizes container volume. Lid design limits accidental or intentional access to container contents and allows visual monitoring of the fill level. Container locks for final disposal.
Also Consider
-
Product Code: RCP1926827CTContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS18SSStock is Available
-
Product Code: HLCHLS13STVContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS13STRStock is Available
-
Product Code: HLCHLS13SSStock is Available
-
Product Code: HLCHLS13MXStock is Available
-
Product Code: HLCHLS13HXStock is Available
-
Product Code: HLCHLS08RCBStock is Available
-
Product Code: HLCHLS08RBStock is Available
-
Product Code: RCP261000WHCT1 Stock Available
-
Product Code: RCP1926827Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP261000WHStock is Available
-
Product Code: RCP614400BGStock is Available
-
Product Code: RCP614300BGStock is Available
-
Product Code: RCP1883611Stock is Available
-
Product Code: RCP1883458Stock is Available
-
Product Code: RCP1883456Stock is Available
-
Product Code: IMP7352Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP1901992Stock is Available
-
Product Code: RCP1883563Stock is Available
-
Product Code: IMP7352CTContact Us For Availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews