‹ Prev
Next ›
Business Source Quality Rubber Bands - Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Sustainable - Rubber - Crepe - 200 / Pack
1776 Stock Available
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Crepe |
| Size Standard | #117B |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Quality Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Business Source |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands are designed for everyday use and industrial applications. Bands contain 55 percent rubber and some latex, offering 700 percent stretch. Rubber bands only vary 30 percent after being stretched. Rubber bands are sustainable.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: UNV00118Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL00699158 Stock Available
-
Product Code: BSN157431548 Stock Available
-
Product Code: BSN157412152 Stock Available
-
Product Code: BSN1573997 Stock Available
-
Product Code: BSN157371125 Stock Available
-
Product Code: BSN157351609 Stock Available
-
Product Code: BSN157333286 Stock Available
-
Product Code: ALL37176Stock is Available
-
Product Code: ALL25405Stock is Available
-
Product Code: ALL2507536 Stock Available
-
Product Code: ALL21405Stock is Available
-
Product Code: BSN1572713 Stock Available
-
Product Code: ALL2740529 Stock Available
-
Product Code: ALL2707542 Stock Available
-
Product Code: ALL2619524 Stock Available
-
Product Code: ALL00700Stock is Available
-
Product Code: ACC72155Stock is Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews