‹ Prev
Next ›
Brother TZe-CL6 Roll (1.4 in x 26.2 ft) 1 cassette(s) cleaning tape - for P-Touch PT-3600 9200 9500 9600 9700 9800 D800 P900 P950; P-Touch Cube Pro PT-P910
Contact Us For Availability
- 36mm wide tape
- High quality genuine Brother printhead cleaning cassette
- Offers 100 uses
Product Details
General Information
| Product type | Print head cleaning tape |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Thermal transfer |
| Product colour | Black |
| Tape width | 3.6 cm |
| Maximum number of cleaning cycles | 100 |
| Compatibility | Brother PT-3600, PT-530, PT-9200DX, PT-9200PC, PT-940 |
| Width | 40 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 90 mm |
| Weight | 40 g |
| Package weight | 87 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Country of origin | China |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 1800 pc(s) |
| Pallet gross weight | 180 kg |
| Pallet gross height | 13.7 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Developed to work perfectly with our P-touch labelling machines, this genuine Brother TZe-CL6 printhead cleaning tape cassette removes dust and debris to restore your printer to its optimal performance and ensure your labels are always easily readable. Suitable for use on TZ and TZe P-touch models that accept up to 36mm tape widths.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews