- Create durable labels for indoor or outdoor use.
- Intuitive one-touch keys for quick, easy label formatting.
- Preview your work on the large Vivid Bright display.
- Print multiple lines of text and graphics.
- Fast print speeds and pre-designed labels.
- Hundreds of built-in symbols, fonts, frames and barcodes.
- Free phone support for the life of your product.
- Includes 0.7" (18mm) laminated starter tape, batteries, wrist strap and manual.
<
>
BROTHER PTH300LI PORTBLE COMMERCIAL LABELER/TZE
Contact Us For Availability
Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Print Method | Thermal Transfer |
| Media Type | Label ~ Tape |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | No |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 20 mm/sec |
| Maximum printing width | 1.8 cm |
| Maximum print height | 1.58 cm |
| Vertical printing | Yes |
| Maximum label length | 0.3 m |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 39, Code-128 Codabar Library, EAN13, EAN8, ITF, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 14 |
| Tape type | TZe |
| Tape cutting | Manual |
| Number of styles | 12 |
| Number of printing lines (max) | 5 |
| Underline | Yes |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Backlight display | Yes |
| Display number of lines | 3 lines |
| Display number of characters | 15 |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Auto power off | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Width | 132 mm |
| Depth | 214 mm |
| Height | 66 mm |
| Weight | 670 g |
| Package width | 345 mm |
| Package depth | 249 mm |
| Package height | 102 mm |
| Package weight | 1.24 kg |
| Batteries included | No |
| AC adapter included | No |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Machine & Accessories |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
