‹ Prev
Next ›
BROTHER 1/2" TZE TAPE 12MM BLK ON YELLOW FLEX
Contact Us For Availability
- 12mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure clear, durable results
Product Details
General Information
| Tape type | TZ |
| Product colour | Yellow |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Paper |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 17 mm |
| Depth | 68 mm |
| Height | 90 mm |
| Weight | 40 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package height | 250 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 46 g |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 272 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 1.2 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Adhesive label |
Description
Ideal for producing identification labels for cables, wires, PVC tubing or anything else cylinder-shaped, the special adhesive on the Brother TZe-FX631 black on Yellow labelling tape ensures that your important labels stay put for longer. Compatible with P-touch label printers that show the TZ or TZe logo on the tape cassette cover.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews