‹ Prev
Next ›
BROTHER 1/2" M TAPE 12MM BLACK ON YELLOW
Contact Us For Availability
- Create attractive labels for indoor use at home, office and school.
- Best for flat, dry surfaces.
- P-Touch non-laminated label tape.
- For use with P-Touch label makers.
Product Details
General Information
| Recycled | No |
| Labels per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Black on yellow |
| Material | Plastic |
| Country of origin | China |
| Compatibility | Brother P-touch 85, P-touch 75, P-touch BB4, P-touch 55, P-touch 65, P-touch 80, P-touch 90 |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 95 mm |
| Depth | 185 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 556 g |
| Package weight | 650 g |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
MK tapes – MK Tapes are compatible with certain Brother P-Touch label printers (such as PT-80 and PT-90 models) and are available in 2 widths - 9mm and 12mm. The MK tapes are non-laminated yet still durable and come in various different popular colour combinations such as Black on White or Black on Yellow for example.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews