‹ Prev
Next ›
Bostitch B8 Xtreme Duty Plier Stapler - Staples Upto 45 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" , 0.37" - 2.50" Throat Depth - Black - 1 Each
Stock is Available
- Easy squeeze lever for reduced-effort stapling.
- Comfortable soft rubberized handle.
- Durable construction for lasting performance.
- No-Jam™ technology eliminates staple jams.
- Metal and composite construction for ultimate durability.
- Removable pusher for easy rear staple reloading.
- Also staples light corrugate and plastic.
- Full-strip staple capacity (210 staples).
- 45-sheet capacity.
Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Sheet Capacity | 45 of 20lb Paper |
| Throat Depth | 2.50" |
| Staple Size | 1/4" ~ 3/8" |
| Staple Capacity | 210 |
| Stapler Type | Full Strip |
| Product Name | B8 Xtreme Duty Plier Stapler |
| Product Model | BOSB8HDP |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime warranty. |
| Country of Origin | Taiwan |
Product Information
| Brand | BOSTITCH |
| Type | Stapler & Staples |
Description
Extreme stapling without the extreme effort. Heavy-duty metal and composite construction ensures superior, lasting strength and performance while stapling up to 45 sheets of paper, light corrugate or plastic. Easy squeeze lever design greatly reduces effort needed for jobs while soft rubber handles provide comfort. No-Jam™ technology prevents staple jams. Staple refills are simple with a removable rear-reload pusher system. Uses 1/4" or 3/8" B8® PowerCrown™ Premium Staples. Ideal for mailrooms, administrators, florists, retail, manufacturing, packaging operations or offices.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: HEWW2183XStock is Available
-
Product Code: HEWW2182XStock is Available
-
Product Code: HEWW2181XStock is Available
-
Product Code: HEWW2180XStock is Available
-
Product Code: ASLGO851120185 Stock Available
-
Product Code: BSN3668278 Stock Available
-
Product Code: AVE08888400 Stock Available
-
Product Code: BSN32949PK294 Stock Available
-
Product Code: MMM37504RDStock is Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
Also Consider
-
Product Code: HEWW2183XStock is Available
-
Product Code: HEWW2182XStock is Available
-
Product Code: HEWW2181XStock is Available
-
Product Code: HEWW2180XStock is Available
-
Product Code: ASLGO851120185 Stock Available
-
Product Code: BSN3668278 Stock Available
-
Product Code: AVE08888400 Stock Available
-
Product Code: BSN32949PK294 Stock Available
-
Product Code: MMM37504RDStock is Available