‹ Prev
Next ›
Bi-office Oak Frame Cork Bulletin Board - 36" Board Height x 48" Board Width - Natural Cork Surface - Self-healing, Durable, Resilient, Environmentally Friendly - Oak Medium Density Fiber (MDF) Frame - 1 Each
Contact Us For Availability
- Self-healing, thick, resilient cork.
- Wall fasteners included.
- Sturdy MDF frame with oak wood finish.
- Perfect for displaying photos, notes, reminders and more.
Product Details
General Information
| Frame | MDF Frame |
| Colour | Cork |
| Board Surface | Cork Board |
| Board Size | 1200x900mm |
| Dimensions | 1200x35x900mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Manufacturer | Bi-Silque |
| Warranty | 24 Month Warranty |
| Weight | 4.416kg |
Product Information
| Brand | MasterVision |
| Type | Accessories |
Description
Earth notice board, with a substantial amount of natural material. The cork surface is self-healing and therefore the perfect solution to post messages with any type of pushpins at the office, meeting rooms, corridors, laboratories, open spaces, lobbies, and many more. In fact most spaces where notes, notices, images, photos, adverts, list and other information has to be posted for display. The product comes with wall fastening kit and can be mounted vertically or horizontally.
Also Consider
-
Product Code: GHEPA34896VX193Stock is Available
-
Product Code: GHEPA34896VX185Contact Us For Availability
-
Product Code: GHEPA34896VX183Contact Us For Availability
-
Product Code: GHEPA34872VX193Stock is Available
-
Product Code: GHEPA34872VX185Contact Us For Availability
-
Product Code: GHEPA34872VX183Contact Us For Availability
-
Product Code: GHEPA24860VX193Stock is Available
-
Product Code: GHEPA24860VX185Contact Us For Availability
-
Product Code: GHEPA24860VX183Contact Us For Availability
-
Product Code: GHEPA24860KStock is Available
-
Product Code: GHEAV48181Contact Us For Availability
-
Product Code: GHEAV46181Contact Us For Availability
-
Product Code: GHEAV45181Contact Us For Availability
-
Product Code: GHEAV412181Contact Us For Availability
-
Product Code: GHEAV410181Contact Us For Availability
-
Product Code: GHEATR48BKContact Us For Availability
-
Product Code: GHEATR46BKContact Us For Availability
-
Product Code: GHEATR45CFContact Us For Availability
-
Product Code: GHEATR45BKContact Us For Availability
-
Product Code: GHEATR412CFStock is Available
-
Product Code: GHEATR412BKContact Us For Availability
-
Product Code: GHEATR410CFStock is Available
-
Product Code: GHEATR410BKContact Us For Availability
-
Product Code: GHEARKK46Contact Us For Availability
-
Product Code: GHEAK46Stock is Available
-
Product Code: LLR1907014 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews