‹ Prev
Next ›
Avery® White Shipping Labels, Sure Feed®, 2" x 4" , 200 Labels (8253) - 2" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet - Matte - White - Paper - 10 / Sheet - 20 Total Sheets - 200 Total Label(s) - 200 / Pack
Stock is Available
- Provide vivid color and sharp text for brilliant, high-resolution color images.
- Ideal for mailings, messages, invitations and announcements.
- Guaranteed printer performance in HP, Canon®, Epson® and other popular printers.
- 8.5" x 11" sheets.
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Width | 2" |
| Label Length | 4" |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Number of Sheets | 20 |
| Product Color | White |
| Print Technology | Inkjet |
| Product Material | Paper |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 200 |
| Product Name | White Shipping Labels, Sure Feed®, 2" x 4" , 200 Labels (8253) |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 |
| Features | Permanent Adhesive ~ Jam Resistant ~ Customizable |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
Labels can be printed with vivid color and sharp text and are ideal for special mailings, messages, invitations and announcements. Easy to customize with free templates and designs using Avery Design & Print. 8.5" x 11" sheets for color laser and inkjet printers.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews