‹ Prev
Next ›
Avery® Removable Labels, 1/2" x 3/4" , Neon, 525 Total (6721)
Ships in 10-14 Business Days
Contact Us For Availability
Non-Returnable
- Manage and identify items efficiently with bright rectangle labels that allow for effective color-coding and organizing for home, office or school
- Brightly colored small label stickers are ideal for document and inventory control, routing, organizing, highlighting, price marking, scheduling and more
- Rectangular labels hold strong with removable adhesive designed to stick firmly but will peel away cleanly and easily when needed
- Handwrite directly on sticker labels for quick and easy personalization; label sheets are not printer compatible
- Perfect for color-coding, price labels, bin labels, kids labels, moving labels and more
- Item includes 525 1/2" x 3/4" blank label stickers in neon green, orange, pink and yellow
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Removable |
| Finishing | Matte |
| Label Length | 3/4" |
| Label Width | 1/2" |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 525 |
| Number of Sheets | 21 |
| Number of Labels per Sheet | 25 |
| Product Material | Paper |
| Product Color | Neon Pink ~ Neon Yellow ~ Neon Orange ~ Neon Green |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 525 / Pack |
| Product Name | Removable Labels, 1/2" x 3/4" , Neon, 525 Total (6721) |
| Features | Removable ~ Residue-free |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Color Coded Label |
Description
Color-code files, documents, schedules, planners and more using these Removable Color-Coding Labels in neon colors. They are ideal for document/inventory control, routing, organizing, highlighting, price marking, scheduling and more. With their removable adhesive, the labels stick firmly but still remove cleanly. They're handwrite only with a ballpoint pen or permanent marker. Each sheet includes 25 rectangular labels (1/2" x 3/4"). Pack contains 525 labels.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews