‹ Prev
Next ›
APC SMT1000C 8 OUTLET BATTERY BACK-SMART UPS
Stock is Available
- Cold-start capable
- Green mode
- High online efficiency
- LCD Status Display
- Pure sine wave output on battery
- Temperature-compensated battery charging
Product Details
General Information
| UPS topology | Line-Interactive |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Output power | 600 W |
| Waveform | Sine |
| Input operation voltage (min) | 85 V |
| Input operation voltage (max) | 136 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 680 J |
| Hold time (min) | 6 ms |
| Hold time (max) | 10 ms |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 5% |
| Noise level | 41 dB |
| Surge protection | Yes |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm |
| Auto-restart | Yes |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| Battery technology | Lead-Acid |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Replacement battery cartridge | APCRBC142 |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.83 m |
| Display type | LCD |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CSA, CSA C22.2 No. 107.1, ENERGY STAR V1.0 (USA), FCC 15 B, ICES-003, UL 1778 |
Product Information
| Brand | APC |
| Type | Specialty Batteries |
Description
Intelligent and efficient network power protection from entry level to scaleable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews