‹ Prev
Next ›
APC by Schneider Electric Horizontal Cable Manager - Cable Manager - Black - 2U Rack Height - 1 Each - TAA Compliant
Ships in 3-5 Business Days
Contact Us For Availability
- Features a 2U, 6 inches deep horizontal cable manager for high-capacity cable management
- Includes cable tie-off and access slots for front-to-back cable routing
- Provides double-sided cable management for enhanced organization
- Can be mounted in front or rear of the rack
Product Details
General Information
| Type | Cable management panel |
| Product colour | Black |
| Built-in fan | No |
| Rack capacity | 2U |
| Hot-swap | No |
| On/off switch | No |
| Castor wheels | No |
| Locking | No |
| Certification | TAA, REACH |
| Width | 483 mm |
| Depth (max) | 16.6 cm |
| Height | 89 mm |
| Weight | 1 kg |
| Package width | 521 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 153 mm |
| Package weight | 1.25 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.79 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
Product Information
| Brand | APC |
| Type | Cable Tidy |
Description
High density 2U, 6-in (150-mm) deep, horizontal cable manager AR8606 with cover. Features cable tie-off and cable access slots in the backplate for front to back cable pass-through.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews