‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber X-treme Rubber Bands - 7" Length x 0.1" Width - Latex-free, Durable, UV Resistant, Ozone Resistant, Heavy Duty, Reusable - Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM) - Lime Green - 200 / Box
Stock is Available
- Latex-free rubber bands made from a type of synthetic rubber called EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer).
- EPDM gives the bands outstanding properties that make it resilient to UV, heat, ozone, weather and age.
- Ideal for a wide range of applications.
- Recommended for home, office and recreational use.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Lime Green |
| Width | 0.1" |
| Product Name | X-treme Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
| Length | 7" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Latex-free rubber bands made from a type of synthetic rubber called EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer). This type of rubber gives the bands outstanding properties that make it resilient to UV, heat, ozone, weather and age. Each 7" x 1/8" band has built-in longevity and offers a wide range of applications for home, office and recreational use.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL00699197 Stock Available
-
Product Code: BSN157431585 Stock Available
-
Product Code: BSN157412163 Stock Available
-
Product Code: BSN1573997 Stock Available
-
Product Code: BSN157371129 Stock Available
-
Product Code: BSN157351614 Stock Available
-
Product Code: BSN157291780 Stock Available
-
Product Code: ALL37338Stock is Available
-
Product Code: ALL37336Stock is Available
-
Product Code: ALL37196Stock is Available
-
Product Code: ALL37176Stock is Available
-
Product Code: ALL2633984 Stock Available
-
Product Code: ALL26335Stock is Available
-
Product Code: ALL2632530 Stock Available
-
Product Code: ALL26199158 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL26165Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL25405Stock is Available
-
Product Code: ALL24335Stock is Available
-
Product Code: ALL24195Stock is Available
-
Product Code: ALL24185167 Stock Available
-
Product Code: ALL24165Stock is Available
-
Product Code: ALL24145Stock is Available
-
Product Code: ALL21405Stock is Available
-
Product Code: ALL2018510 Stock Available
-
Product Code: ALL2016530 Stock Available
-
Product Code: ALL2740529 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL2619524 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL24325Stock is Available
-
Product Code: ALL24315Stock is Available
-
Product Code: ALL24305Stock is Available
-
Product Code: ALL24085Stock is Available
-
Product Code: ALL20335Stock is Available
-
Product Code: ALL2016929 Stock Available
-
Product Code: ALL00700Stock is Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews